• افتتاح یک مرکز توزیع و فروشات تایرهای شرکت "میشلین" در هرات

  30 نوامبر 2016

  افتتاح یک مرکز توزیع و فروشات تایرهای شرکت "میشلین" در هرات

  سفیر فرانسه در افغانستان بتاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۴ عقرب ۱۳۹۵) جهت افتتاح یک مرکز توزیع و فروشات تایرهای کمپنی "میشلین" عازم شهر هرات گردید. بدین منوال، شرکت شناخته شده تایرسازی فرانسه بنام "میشلین" و با نشان مشهور مردک"بیبندوم" خویش، در افغانستان آغاز به فعالیت نمود.

 • سفیر فرانسه در افغانستان اشتراک کنندگان دورهء آموزشی "مدیریت و اداره ای با اهداف معین" (...)

  30 نوامبر 2016

  سفیر فرانسه در افغانستان اشتراک کنندگان دورهء آموزشی "مدیریت و اداره ای با (...)

  آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان اشتراک کنندگان دورهء آموزشی تحت عنوان "مدیریت و اداره ای با اهداف معین" را در مقر سفارت فرانسه در کابل بحضور پذیرفت. آنچنانیکه مقاله ذیل اشعار می دارد، این مقطع آموزشی از تاریخ ۱۹ اکتوبر الی ۳ نوامبر ۲۰۱۶ (از ۲۸ میزان تا ۱۳ عقرب ۱۳۹۵) در فرانسه دایر گردید :...

 • اکادمی تمرینات پولیس مبارزه با مواد مخدر : تدویر یک دور کارآموزی در بخش (...)

  29 نوامبر 2016

  اکادمی تمرینات پولیس مبارزه با مواد مخدر : تدویر یک دور کارآموزی در بخش (...)

  بخش امنیت داخلی سفارت فرانسه در کابل، از تاریخ ۱۲ الی ۱۶ نوامبر ۲۰۱۶ (از ۲۲ تا ۲۶ عقرب ۱۳۹۵)، یک دور کارآموزی تطبیق داده شناسی یا طرق بهره برداری از کمپیوتر را در اکادمی تمرینات پولیس مبارزه با مواد مخدر کشور دایر نمود.

 • سفیر فرانسه از پوهنتون پولیتخنیک کابل بازدید نمود.

  29 نوامبر 2016

  سفیر فرانسه از پوهنتون پولیتخنیک کابل بازدید نمود.

  آقای سید کاکړ، رئیس پوهنتون پولیتخنیک کابل بتاریخ ۱۷ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۷ عقرب ۱۳۹۵) از آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان پذیرایی نمود.

 • بورس های تحصیلی حکومت فرانسه : آغاز برنامه ۲۰۱۷ / ۲۰۱۸

  28 نوامبر 2016

  بورس های تحصیلی حکومت فرانسه : آغاز برنامه ۲۰۱۷ / ۲۰۱۸

  محصلین گرامی،
  با مسرت به اطلاع شما عزیزان می رسانیم که دفتر ما در مقر وزارت تحصیلات عالی افغانستان گشایش می یابد. دفتر ما، جهت پذیرایی از کاندیدان و ارائه معلومات لازمه درمورد برنامهء بورس های تحصیلی حکومت فرانسه، از ساعت ۳۰ : ۱ تا ساعت ۳۰ : ۳ بعد از ظهر بروزهای یکشنبه، سه شنبه و چهارشنبه، از تاریخ ۴ الی ۱۲ دسامبر ۲۰۱۶ (از ۱۴ الی ۲۲ قوس ۱۳۹۵) و از تاریخ ۱۵ جنوری ۲۰۱۷ (۲۵ جدی ۱۳۹۵) به بعد، بر روی مراجعین باز است. امسال دوسیه ها را فقط بواسطهء (...)

  Actualités

  شورای قونسلی حوزهء "آسیای مرکزی" بتاریخ ۹ می ۲۰۱۶میلادی مطابق به ۲۰ ثور (...)

  مجلس شورای قونسلی حوزهء قونسلی "آسیای مرکزی" بتاریخ ۹ می گذشته (۲۰ ثور) در ساختمان سفارت فرانسه مستقر در تهران که پُست محوری حوزه نامبرده محسوب می شود، برگزار گردید.

  سر از تاریخ ۵ مارچ ۲۰۱۶ مطابق به ۱۵ حوت ۱۳۹۴، نرخنامه های جدید حقوق هیئت مدیرهء (...)

  سر از تاریخ ۵ مارچ ۲۰۱۶ مصادف به ۱۵ حوت ۱۳۹۴، نرخنامه های جدید حقوق هیئت مدیرهء دیپلوماتیک مرعی الاجرآ است. نرخنامه های امور ثبت اسناد رسمی و مدارک اداری که از سال ۲۰۰۱ (برای بعضی موارد از سال ۱۹۸۱) بدینسو بازنگری نشده بود، سر از تاریخ ۵ ماه مارچ آینده مصادف به ۱۵ برج حوت، با تقاضأ و شرایط روز آماده و عیار گردیده و قابل تطبیق خواهد بود.

  تاریخ سفارت فرانسه در افغانستان، از هیئت نمایندگی فرانسوی الی معاهده (...)

  تاریخ سفارت فرانسه در افغانستان، از هیئت نمایندگی فرانسوی الی معاهده دوستی

  تصاویری از آرشیف

  کابل، شرق کشور، قندهار، نخستین هیئات رسمی فرانسه، جنگ های افغان - انگلیس ... اوآخر قرن نُزده و اوآیل قرن بیست.

  فرانسه در افغانستان

  سفارت فرانسه در کابل با مسرت نسخهء دری رساله ای را که در چهارچوب معاهدهء دوستی و همکاری میان مملکتین، بازگوی فعالیت های مختلف فرانسه در افغانستان می باشد، بخدمت شما علاقه مندان عزیز پیشکش می نماید.

  مجمع جهانی مردم سالاری

  مجمع جهانی مردم سالاری که با شراکت و سهمگیری شورای اروپا، حکومت فرانسه، منطقهء الزاس و شهر ستراسبورگ تنظیم می گردد، یک سکوی است برای انجام ملاقات ها و گفتگوها در میان فعالان نهادهای رسمی، اقتصادی، سیاسی و جامعهء مدنی. هدف از مجمع جهانی مردم سالاری، تعقل و اندیشیدن درمورد تعاملات بزرگ معاصر مربوط به مردم سالاری است.

  فرهنگ – آرشیف های دیپلوماتیک – سفر آقای ژان – مارک ایرو، وزیر امور خارجه فرانسه (...)

  آقای ژان –مارک ایرو، وزیر امور خارجه و انکشاف بین المللی فرانسه دیروز به مرکز آرشیف های دیپلوماتیک کوورنوف تشریف برد.

  بازدید جالبی از کاخ ریاست جمهوری اِلیزهِ – پاریس، فرانسه

  بازدید جالبی از کاخ ریاست جمهوری اِلیزهِ – پاریس، فرانسه

  نمایشگاه – هنر صلح، رموز و خزائن دیپلوماسی (از ۱۹ اکتوبر ۲۰۱۶ الی ۱۵ جنوری ۲۰۱۷ (...)

  از تاریخ ۱۹ اکتوبر ۲۰۱۶ الی ۱۵ جنوری ۲۰۱۷ (از ۲۸ میزان تا ۲۵ جدی ۱۳۹۵)، وزارت امور خارجه و انکشاف بین المللی فرانسه و "پُتی پَلهِ" یا کاخ کوچک، یک نمایشگاهی با هدف بسطح بُلند و بیسابقه ای را به هنر صلح اختصاص می دهد.

  برگزاری مراسم رسمی جشن استرداد استقلال افغانستان در ماه اسد سال ۱۳۲۸ هجری شمسی (...)

  چشم اندازی بر مستند مصور تاریخی : برگزاری مراسم رسمی جشن استرداد استقلال افغانستان در ماه اسد سال ۱۳۲۸ هجری شمسی مصادف به ماه آگست سال ۱۹۴۹ میلادی (۲۴/۰۸/۱۹۴۹)، کابل – افغانستان

  مستند مصوری از مراسم افتتاح رسمی پوهنتون کابل

  سایت سفارت فرانسه در این هفته، یک مستند مصور دلچسپی از مراسم افتتاح رسمی تأسیسات عصری پوهنتون کابل در آغاز دههء ۶۰ میلادی (اواخر دههء ۳۰ هجری شمسی) را بخدمت شما عزیزان تقدیم می نماید.

  مستند مصور تاریخی کوتاه از سفر رسمی غازی امان الله خان پادشاه و ملکه ثریا به (...)

  فرانسه – افغانستان : شاه امان الله خان طی سفراش به فرانسه، با مقامات فرانسوی بیشتر در زمینهء ایجاد همکاری دو جانبه در بخش های باستانشناسی، فرهنگ و معارف، بحث و مذاکره نمود.

  مستند مصور تاریخی، اول جون ۱۹۶۵ (اواسط ماه جوزا ۱۳۴۴) : "جنرال دو گول، رئیس (...)

  از تاریخ اول الی سه ماه جون سال ۱۹۶۵میلادی مصادف به اواسط برج جوزا سال ۱۳۴۴ هجری شمسی، "عالیحضرت محمد ظاهر، پادشاه و علیاحضرت حمیرا، ملکه افغانستان، جهت انجام یک سفر رسمی به کشور دوست فرانسه تشریف می برند. عالیجناب جنرال شارل دو گول رئیس جمهور فرانسه و همسرشان، محترمه خانم ایوون دو گول، درمیدان هوایی اورلی پاریس از مهمانان رسمی افغان خود با گرمی و صمیمیت پذیرایی می نمایند".

  نقش فرانسه در سازمان ملل متحد

  آیا می دانید شورای امنیت سازمان ملل متحد چگونه فعالیت می کند ؟
  بمناسبت رهبری کشور ما در رأس مقام ریاست ماهانه شورای امنیت سازمان ملل متحد، اکنون بشما جهت فهم و درک دقیقتر از نقش فرانسه در داخل سازمان ملل متحد، تشریحات لازمه را در زمینه پیشکش می نماییم.

  فرانسه و شورای امنیت سازمان ملل متحد

  آیا می دانید شورای امنیت سازمان ملل متحد چگونه فعالیت می کند ؟
  بمناسبت رهبری کشور ما در رأس مقام ریاست ماهانه شورای امنیت سازمان ملل متحد، ذیلاً بشما شیوه کاری آنرا معرفی می کنیم. گراف معلوماتی بعدی شما را در جریان پیشنهاد فرانسه دربارهء سازماندهی حق ویتو و عملیات حفظ و تأمین صلح قرار خواهد داد.

  کاپ 21 / COP21 - توافقنامهء پاریس با اجماع نظر تمامی اعضأ، بتاریخ 12 دسامبر (...)

  یک مرحلهء تاریخی در مذاکرات اقلیمی با تصویب یک توافقنامهء جهانی در اخیر کنفرانس کاپ 21 / COP21 با تأیید اکثریت قاطع آرأ در شهرک لو بورژهِ فرانسه، رقم خورد. نمایندگان 195 کشور جهان تعهد سپردند تا از سال 2020 میلادی به بعد، گرمای حرارت زمین را تحت 2 درجهء سِلسیوس محدود ساخته و کوشش خواهند کرد که حرارت از 1،5 درجهء سِلسیوس تجاوز نکند.

  فرانسه از توسعهء زراعت در افغانستان حمایت می کند

  فرانسه از توسعهء زراعت در افغانستان حمایت می کند

  بخش زراعت در افغانستان %۸۰ ضروریات و معیشت اصلی مردم را تأمین می نماید. زراعت بسطح پلان اقتصادی بزرگ، در حدود %۴۰ تولیدات ناخالص داخلی کشور و %۶۸ عواید صادراتی که %۳۹ آن میوه های تازه و خشک ...

  حمایت فرانسه از احیای صنعت و تولید پنبه در افغانستان

  کشت پنبه در افغانستان از سال ۱۹۳۰ میلادی به این‌سو آغاز شد. سپس تولید این محصول ۶۰ درصد در شمال افغانستان ولایت‌های (بلخ، جوزجان و سرپل) ترویج پیدا کرد و بعد از آن در ولایت‌های شمال‌شرقی (بغلان، کندز و تخار) و در جنوب افغانستان ولایت (هلمند) آغاز شد. در پایان دهه ۱۹۷۰میلادی این مناطق، سالانه در حدود ۱۷۰ هزار تن، پنبه‌دانه تولید داشتند.

  گفتگوی ویژه سفیر فرانسه با تلویزیون طلوع – ۷ سنبله ۱۳۹۵

  گفتگوی ویژه آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان با شبکهء تلویزیونی طلوع نیوز – یکشنبه ۷ سنبله ۱۳۹۵ (۲۸ آگست ۲۰۱۶)، کابل – افغانستان

  امضأ توافقنامه های همکاری با ولسی جرگه و مشرانو جرگه

  بخش همکاری سفارت فرانسه در افغانستان به پشتیبانی دولتی و رسمی خویش از مجلسین ولسی جرگه و مشرانو جرگه شورای ملی افغانستان ادامه می دهد.

  افتتاح یک مرکز توزیع و فروشات تایرهای شرکت "میشلین" در هرات

  سفیر فرانسه در افغانستان بتاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۴ عقرب ۱۳۹۵) جهت افتتاح یک مرکز توزیع و فروشات تایرهای کمپنی "میشلین" عازم شهر هرات گردید. بدین منوال، شرکت شناخته شده تایرسازی فرانسه بنام "میشلین" و با نشان مشهور مردک"بیبندوم" خویش، در افغانستان آغاز به فعالیت نمود.

  استاژ آموزشی آله جستجو و ردیابی برای پولیس مرکز مبارزه با تروریسم (...)

  در اوایل ماه اکتوبر سال ۲۰۱۶ سرویس امنیت داخلی سفارت فرانسه در کابل، برنامه آموزشی چهار روزه ای را برای پولیس مرکز مبارزه با تروریسم وزارت امور داخله برگزار کرد.

  مصاحبه های سفیر فرانسه با رسانه های چاپی افغانستان

  آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان قبل از عزیمت بصوب پاریس جهت اشتراک در اجلاس "هفتهء سفرأ"، چند مصاحبه ای را با مطبوعات کشور انجام داد.

  باميان در ادبيات و نوشته‌های سياحان فرانسوی

  نام باميان از زمان های دور در گزارش های مسافران و زايران آمده است. هوانگ تسانگ ، جهانگرد چينی، در قرن هفتم ميلادی به آن اشاره کرده است. با اين حال، برای يافتن نخستين گزارش روشن به قلم يک نويسنده ی فرانسوی، بايد تا اواخر قرن نوزدهم ميلادی صبر کرد.