• سال ۱۳۹۶ هجری شمسی مبارکباد !

  26 مارس 2017

  سال ۱۳۹۶ هجری شمسی مبارکباد !

  سفارت فرانسه در افغانستان سال جدید ۱۳۹۶ هجری شمسی را برایتان صمیمانه تبریک می گوید.

 • حمله بر لندن : نظری به اوضاع جاری (۲۲ مارچ ۲۰۱۷ / ۲ حمل ۱۳۹۶)

  26 مارس 2017

  حمله بر لندن : نظری به اوضاع جاری (۲۲ مارچ ۲۰۱۷ / ۲ حمل ۱۳۹۶)

  فرانسه درحالیکه مرکز لندن هدف یک حمله بزدلانه قرار گرفت، مردم انگلستان را از همبستگی خویش اطمینان می دهد.

 • عزیمت سفیر فرانسه به ولایت ننگرهار (۳ ثانی/۷)

  20 مارس 2017

  عزیمت سفیر فرانسه به ولایت ننگرهار (۳ ثانی/۷)

  درچوکات نشر یک سلسله مقالات ما درمورد سفری که آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان، از تاریخ ۲۱ الی ۲۳ فبروری ۲۰۱۷ (از ۳ الی ۵ حوت ۱۳۹۵) به شهر جلال آباد و ولایت ننگرهار انجام داد، ما اینبار قصر تابستانی شهر جلال آباد را مختصراً بشما معرفی می نماییم. اکنون این قصر وزین ....

 • عزیمت سفیر فرانسه به جلال آباد (۳/۷)

  13 مارس 2017

  عزیمت سفیر فرانسه به جلال آباد (۳/۷)

  بمناسبت سفری که آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان، بتازگی از تاریخ ۲۱ الی ۲۳ فبروری ۲۰۱۷ (از ۳ الی ۵ حوت ۱۳۹۵) به شهر جلال آباد و ولایت ننگرهار انجام داد، موصوف با آقای محمد گلاب منگل، والی ولایت ننگرهار و وزیر- مشاور در امور قبایل و سرحدات ملاقات و گفتگو نمود.

 • سفارت فرانسه حمله دهشت افگنی ۸ مارچ (۱۸ حوت) بر شفاخانه نظامی محمد داود خان در کابل را (...)

  13 مارس 2017

  سفارت فرانسه حمله دهشت افگنی ۸ مارچ (۱۸ حوت) بر شفاخانه نظامی محمد داود (...)

  - سفارت فرانسه در افغانستان سوءقصد دهشت افگنانه ۸ مارچ ۲۰۱۷ مطابق به ۱۸ حوت ۱۳۹۵ علیه شفاخانه نظامی محمد داود خان واقع در مرکز کابل را شدیداً محکوم می کند.

  Actualités

  شورای قونسلی حوزهء "آسیای مرکزی" بتاریخ ۹ می ۲۰۱۶میلادی مطابق به ۲۰ ثور (...)

  مجلس شورای قونسلی حوزهء قونسلی "آسیای مرکزی" بتاریخ ۹ می گذشته (۲۰ ثور) در ساختمان سفارت فرانسه مستقر در تهران که پُست محوری حوزه نامبرده محسوب می شود، برگزار گردید.

  تاریخ سفارت فرانسه در افغانستان، از هیئت نمایندگی فرانسوی الی معاهده (...)

  تاریخ سفارت فرانسه در افغانستان، از هیئت نمایندگی فرانسوی الی معاهده دوستی

  تصاویری از آرشیف

  کابل، شرق کشور، قندهار، نخستین هیئات رسمی فرانسه، جنگ های افغان - انگلیس ... اوآخر قرن نُزده و اوآیل قرن بیست.

  فرانسه در افغانستان

  سفارت فرانسه در کابل با مسرت نسخهء دری رساله ای را که در چهارچوب معاهدهء دوستی و همکاری میان مملکتین، بازگوی فعالیت های مختلف فرانسه در افغانستان می باشد، بخدمت شما علاقه مندان عزیز پیشکش می نماید.

  پلان راهبردی بین المللی فرانسه در قبال فنآوری دیجیتالی

  با وزارت امور خارجه و انکشاف بین المللی فرانسه در تعریف و اکمال خط مشی اساسی و اهدافی که عملکرد بین المللی فرانسه را در عرصهء فنآوری دیجیتالی رهنمونی می نماید، سهیم شوید.

  جوامع فرانسوی زبان – آغاز "دور بزرگ ۲۰۱۷" (۱۵ فبروری ۲۰۱۷ / ۲۷ دلو (...)

  ژان – ماری لو گوِن، منشی دولت مسئول امور انکشاف و جوامع فرانسوی زبان، درکنار میکائل ژان، منشی عمومی جوامع فرانسوی زبان، "دور بزرگ ۲۰۱۷، سفری به جوامع فرانسوی زبان" را بتاریخ ۱۵ فبروری (۲۷ دلو) در مقر سازمان بین المللی جوامع فرانسوی زبان افتتاح نمود.

  "مأموریت های باستانشناسی فرانسه" : فعالان کلیدی همکاری علمی بین (...)

  منازعات مسلحانه، چور و چپاول ها، تخریب ها به مرور زمان و بواسطهء بشر، و همچنان نیز آفات طبیعی همه پدیده های اند که تعداد کثیر ساحات باستانی پنچ قاره را تهدید می کنند. با در نظرداشت این واقعیت، نجات، تحفظ و شناخت هر چه عمیقتر این میراث جهانی یک امر الزامی محسوب می گردد.

  بازدید جالبی از کاخ ریاست جمهوری اِلیزهِ – پاریس، فرانسه

  بازدید جالبی از کاخ ریاست جمهوری اِلیزهِ – پاریس، فرانسه

  نمایشگاه – هنر صلح، رموز و خزائن دیپلوماسی (از ۱۹ اکتوبر ۲۰۱۶ الی ۱۵ جنوری ۲۰۱۷ (...)

  از تاریخ ۱۹ اکتوبر ۲۰۱۶ الی ۱۵ جنوری ۲۰۱۷ (از ۲۸ میزان تا ۲۵ جدی ۱۳۹۵)، وزارت امور خارجه و انکشاف بین المللی فرانسه و "پُتی پَلهِ" یا کاخ کوچک، یک نمایشگاهی با هدف بسطح بُلند و بیسابقه ای را به هنر صلح اختصاص می دهد.

  برگزاری مراسم رسمی جشن استرداد استقلال افغانستان در ماه اسد سال ۱۳۲۸ هجری شمسی (...)

  چشم اندازی بر مستند مصور تاریخی : برگزاری مراسم رسمی جشن استرداد استقلال افغانستان در ماه اسد سال ۱۳۲۸ هجری شمسی مصادف به ماه آگست سال ۱۹۴۹ میلادی (۲۴/۰۸/۱۹۴۹)، کابل – افغانستان

  مستند مصوری از مراسم افتتاح رسمی پوهنتون کابل

  سایت سفارت فرانسه در این هفته، یک مستند مصور دلچسپی از مراسم افتتاح رسمی تأسیسات عصری پوهنتون کابل در آغاز دههء ۶۰ میلادی (اواخر دههء ۳۰ هجری شمسی) را بخدمت شما عزیزان تقدیم می نماید.

  مستند مصور تاریخی کوتاه از سفر رسمی غازی امان الله خان پادشاه و ملکه ثریا به (...)

  فرانسه – افغانستان : شاه امان الله خان طی سفراش به فرانسه، با مقامات فرانسوی بیشتر در زمینهء ایجاد همکاری دو جانبه در بخش های باستانشناسی، فرهنگ و معارف، بحث و مذاکره نمود.

  نقش فرانسه در سازمان ملل متحد

  آیا می دانید شورای امنیت سازمان ملل متحد چگونه فعالیت می کند ؟
  بمناسبت رهبری کشور ما در رأس مقام ریاست ماهانه شورای امنیت سازمان ملل متحد، اکنون بشما جهت فهم و درک دقیقتر از نقش فرانسه در داخل سازمان ملل متحد، تشریحات لازمه را در زمینه پیشکش می نماییم.

  فرانسه و شورای امنیت سازمان ملل متحد

  آیا می دانید شورای امنیت سازمان ملل متحد چگونه فعالیت می کند ؟
  بمناسبت رهبری کشور ما در رأس مقام ریاست ماهانه شورای امنیت سازمان ملل متحد، ذیلاً بشما شیوه کاری آنرا معرفی می کنیم. گراف معلوماتی بعدی شما را در جریان پیشنهاد فرانسه دربارهء سازماندهی حق ویتو و عملیات حفظ و تأمین صلح قرار خواهد داد.

  فرانسه از توسعهء زراعت در افغانستان حمایت می کند

  فرانسه از توسعهء زراعت در افغانستان حمایت می کند

  بخش زراعت در افغانستان %۸۰ ضروریات و معیشت اصلی مردم را تأمین می نماید. زراعت بسطح پلان اقتصادی بزرگ، در حدود %۴۰ تولیدات ناخالص داخلی کشور و %۶۸ عواید صادراتی که %۳۹ آن میوه های تازه و خشک ...

  حمایت فرانسه از احیای صنعت و تولید پنبه در افغانستان

  کشت پنبه در افغانستان از سال ۱۹۳۰ میلادی به این‌سو آغاز شد. سپس تولید این محصول ۶۰ درصد در شمال افغانستان ولایت‌های (بلخ، جوزجان و سرپل) ترویج پیدا کرد و بعد از آن در ولایت‌های شمال‌شرقی (بغلان، کندز و تخار) و در جنوب افغانستان ولایت (هلمند) آغاز شد. در پایان دهه ۱۹۷۰میلادی این مناطق، سالانه در حدود ۱۷۰ هزار تن، پنبه‌دانه تولید داشتند.

  امضأ توافقنامه های همکاری با ولسی جرگه و مشرانو جرگه

  بخش همکاری سفارت فرانسه در افغانستان به پشتیبانی دولتی و رسمی خویش از مجلسین ولسی جرگه و مشرانو جرگه شورای ملی افغانستان ادامه می دهد.

  افتتاح یک مرکز توزیع و فروشات تایرهای شرکت "میشلین" در هرات

  سفیر فرانسه در افغانستان بتاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۶ (۲۴ عقرب ۱۳۹۵) جهت افتتاح یک مرکز توزیع و فروشات تایرهای کمپنی "میشلین" عازم شهر هرات گردید. بدین منوال، شرکت شناخته شده تایرسازی فرانسه بنام "میشلین" و با نشان مشهور مردک"بیبندوم" خویش، در افغانستان آغاز به فعالیت نمود.

  استاژ آموزشی آله جستجو و ردیابی برای پولیس مرکز مبارزه با تروریسم (...)

  در اوایل ماه اکتوبر سال ۲۰۱۶ سرویس امنیت داخلی سفارت فرانسه در کابل، برنامه آموزشی چهار روزه ای را برای پولیس مرکز مبارزه با تروریسم وزارت امور داخله برگزار کرد.

  مصاحبه های سفیر فرانسه با رسانه های چاپی افغانستان

  آقای فرانسوا ریشیهِ، سفیر فرانسه در افغانستان قبل از عزیمت بصوب پاریس جهت اشتراک در اجلاس "هفتهء سفرأ"، چند مصاحبه ای را با مطبوعات کشور انجام داد.

  باميان در ادبيات و نوشته‌های سياحان فرانسوی

  نام باميان از زمان های دور در گزارش های مسافران و زايران آمده است. هوانگ تسانگ ، جهانگرد چينی، در قرن هفتم ميلادی به آن اشاره کرده است. با اين حال، برای يافتن نخستين گزارش روشن به قلم يک نويسنده ی فرانسوی، بايد تا اواخر قرن نوزدهم ميلادی صبر کرد.